SGM7G-55A6A2C
Packed with Performance
Overview
- 24-bit high-resolution encoder installed
- High efficiency, low heat generation
- Downsizing by up to 20%
- Flange compatible with Sigma-5
- Medium inertia, low speed, high torque
Technical Details
- Input power supply
- 200 V
- Rated output
- 5.5 kW
- Shaft end
- Straight without key
- Encoder resolution
- 24 bit
- Encoder type
- Batteryless absolute
- Options
- With holding brake (24 VDC)
- Height
- 234 mm
- Width
- 180 mm
- Depth
- 386 mm
- Weight
- 27.5 kg
- Allowable Load Moment of Inertia
- 5 Times
- Rated torque
- 35 Nm
- Instantaneous maximum torque
- 102 Nm
- Rated Motor Speed
- 1500 1/min
- Maximum motor speed
- 3000 1/min
- Motor Moment of Inertia
- 96.9 x10⁻⁴ kg·m²
- Flange Dimension (LC)
- 180 mm
- Flange Diameter (LA)
- 200 mm
- Shaft End Diameter (S)
- 42 mm
- Shaft End Length (Q)
- 110 mm
Downloads
| Name | |||
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure DE
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_DE_V4 Brochures/Catalogs | German |
Brochures/Catalogs | German | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure EN
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_EN_V4 Brochures/Catalogs | English |
Brochures/Catalogs | English | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure FR
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_FR_V4 Brochures/Catalogs | French |
Brochures/Catalogs | French | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure IT
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_IT_V3 Brochures/Catalogs | Italian |
Brochures/Catalogs | Italian | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure CZ
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_CZ_V3 Brochures/Catalogs | Czech |
Brochures/Catalogs | Czech | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure ES
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_ES_V3 Brochures/Catalogs | Spanish |
Brochures/Catalogs | Spanish | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure PL
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_PL_V3 Brochures/Catalogs | Polish |
Brochures/Catalogs | Polish | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure TR
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_TR_V3 Brochures/Catalogs | Turkish |
Brochures/Catalogs | Turkish | |
Sigma-7 200V Product Catalog
Document No. YEU_MuC_Sigma7_200V_Cat_EN_v9 Published March 2026 Brochures/Catalogs | English |
Sigma-7 Series AC Servo Drive Rotary Servomotor Product Manual
Technical documentation | English | |
CAD for Servomotor SGM7G-55A6A2C
Step file for Servomotor SGM7G-55A6A2C, 5.5 kW, with holding brake (24 vdc), shaft straight without key, 2D/3D data package CAD/CAE | English |
CAD/CAE | English | |
Sigma-7 AC Servo Motor Series | EU and UK Declaration of Conformity
Certification | English | |
EPLAN Makros Sigma-7 Servo Series
200V Rotary Servomotor Series SGM7G EPLAN | English |
EPLAN | English | |
400V Rotary Servomotor Series SGM7G EPLAN | English |