SGM7A-15A6A6C
Packed with Performance
Overview
- 24-bit high-resolution encoder installed
- High efficiency, low heat generation
- Downsizing by up to 20%
- Flange compatible with Sigma-5
- Low inertia, high speed
Technical Details
- Input power supply
- 200 V
- Rated output
- 1.5 kW
- Shaft end
- Straight with key and tap
- Encoder resolution
- 24 bit
- Encoder type
- Batteryless absolute
- Options
- With holding brake (24 VDC)
- Height
- 152 mm
- Width
- 100 mm
- Depth
- 251 mm
- Weight
- 6 kg
- Allowable Load Moment of Inertia
- 10 Times
- Rated torque
- 4.9 Nm
- Instantaneous maximum torque
- 14.7 Nm
- Rated Motor Speed
- 3000 1/min
- Maximum motor speed
- 6000 1/min
- Motor Moment of Inertia
- 2 x10⁻⁴ kg·m²
- Flange Dimension (LC)
- 100 mm
- Flange Diameter (LA)
- 115 mm
- Shaft End Diameter (S)
- 24 mm
- Shaft End Length (Q)
- 40 mm
Downloads
| Name | |||
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure DE
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_DE_V4 Brochures/Catalogs | German |
Brochures/Catalogs | German | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure EN
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_EN_V4 Brochures/Catalogs | English |
Brochures/Catalogs | English | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure FR
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_FR_V4 Brochures/Catalogs | French |
Brochures/Catalogs | French | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure IT
Brochure YEU_MuC_Sigma-7-Series_IT_V3 Brochures/Catalogs | Italian |
Brochures/Catalogs | Italian | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure CZ
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_CZ_V3 Brochures/Catalogs | Czech |
Brochures/Catalogs | Czech | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure ES
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_ES_V3 Brochures/Catalogs | Spanish |
Brochures/Catalogs | Spanish | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure PL
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_PL_V3 Brochures/Catalogs | Polish |
Brochures/Catalogs | Polish | |
Sigma-7 AC Servo Drives | Brochure TR
Brochure YEU_MuC_Sigma7-Series_TR_V3 Brochures/Catalogs | Turkish |
Brochures/Catalogs | Turkish | |
Sigma-7 200V Product Catalog
Document No. YEU_MuC_Sigma7_200V_Cat_EN_v9 Published March 2026 Brochures/Catalogs | English |
Sigma-7 Series AC Servo Drive Rotary Servomotor Product Manual
Technical documentation | English | |
CAD for Servomotor SGM7A-15A6A6C
Step file for SGM7A Servomotor SGM7A-15A6A6C, 1.5kW, with holding brake (24 vdc), shaft straight with key and tap, 2D/3D data package CAD/CAE | English |
CAD/CAE | English | |
Sigma-7 AC Servo Motor Series | EU and UK Declaration of Conformity
Certification | English | |
EPLAN Makros Sigma-7 Servo Series
200V Rotary Servomotor Series SGM7A EPLAN | English |
EPLAN | English | |
400V Rotary Servomotor Series SGM7A EPLAN | English |